Dzisiaj jest wiele rozwiązań, które można śmiało porównać do naczyń połączonych. Skuteczna i profesjonalnie wykonana izolacja będzie miała podstawowy wpływ na to jak będziemy mogli zarządzać energetycznie swoim domem.
Ocieplenie domu pasywnego to oszczędność energii i ulga dla portfela!
Ciągle rosnące koszty energii oraz pragnienie najwyższego komfortu użytkowania budynku są dla świadomych inwestorów rzeczą oczywistą. Budowanie domu, który będzie spełniał najwyższe obecnie standardy a nawet te przyszłe wymaga od inwestora dokładnej analizy przed rozpoczęciem budowy na jaki budynek się decydujemy? Czy będzie on spełniał nasze oczekiwania ? Czy wybieramy dany projekt bo nam się tylko podoba czy myślimy już o jego użytkowaniu ? Dzisiaj jest wiele rozwiązań, które można śmiało porównać do naczyń połączonych. Skuteczna i profesjonalnie wykonana izolacja będzie miała podstawowy wpływ na to jak będziemy mogli zarządzać energetycznie swoim domem.
Projektowanie domu pasywnego rozpoczyna się od właściwego doboru izolacji
Można śmiało powiedzieć, że projekt pasywnego domu rozpoczyna się od odpowiedniego doboru materiałów izolacyjnych i ich grubości. Ocieplenie domu pasywnego będzie tym bardziej efektywne im lepszy współczynnik i grubość warstwy izolacyjnej. Firma Pluimers od ponad 25 lat specjalizuje się przede wszystkim w ociepleniach dachów, posadzek w tym pod ogrzewanie podłogowe. Ocieplenie dachu domu pasywnego to bardzo ważny element w układance aby budowany dom był pasywny. Od kilku lat jesteśmy zaangażowani w realizacje o charakterze pasywnym.
Poniżej przedstawiamy kilka opcji ocieplenia dachu domu pasywnego w zależności od użytego materiału : ( uwaga porównanie parametrów materiałów izolacyjnych tylko przy współczynniku tzw. starzeniowym ! )
– piana Pur zamknięto-komórkowa Plixxent SF640100, ƛd = 0,023
średnia sugerowana grubość ocieplenia poddasza użytkowego domu pasywnego od 20-25 cm grubości
– piana pur otwarto-komórkowa Plixxent SF640090, ƛd = 0,037
średnia sugerowana grubość ocieplenia poddasza użytkowego domu pasywnego od 35-45 cm grubości
– wełna w granulacie Supafil Loft Knauf Insulation, ƛd = 0,045
średnia proponowana grubość ocieplenia poddasza nieużytkowego domu pasywnego od 45-60 cm grubości.
Ocieplenie domu pasywnego to również skuteczna izolacja posadzki
Przy zastosowaniu ocieplenia posadzki proponujemy izolację piana pur zamknięto-komórkową Plixxent SF640100. Wówczas pożądana warstwa izolacji przy współczynniku ƛd = 0,023 wynosi od 10-15 cm grubości na poziomie parteru budynku.
Ocieplenie domu pasywnego powinno być jednak ustalane indywidualnie w zależności od oczekiwań inwestora na etapie projektowania. UWAGA! Budowa domu gdzie na każdym etapie inwestor zmienia swoje oczekiwania oraz priorytety może sprawić iż nasz budynek nie będzie przystosowany do bycia pasywnym. Warto zatem przed rozpoczęciem budowy jasno określić swoje cele i oczekiwania aby w przyszłości nie być rozczarowanym.